Отборът на Барселона стартира с успех тазгодишното си участие в Шампионската лига. „Каталунците" очаквано победиха кипърците от АПОЕЛ, ала изненадата дойде от постния от към цифрово изражение резултат-1:0. Момчетата на Луис Енрике не впечатлиха с изявите си, като трите точки дойдоха след гол с глава на Жерар Пике.

Експерименталният тим на „блаугранас" нямаше много положения за гол, но все пак с пропуски се отчетоха Меси и Неймар, а гол на Ел Хадади бе отменен поради засада. Минималната преднина притесни сериозно звездните домакини, които до края на срещата трябваше да потреперят за своята победа.

Титулярният състав на домакините изобилстваше от юноши. Сред титулярите попадаха играчи като Сержи Сампер и Мунир Ел Хадади, които са носители на младежката Шампионска лига от изминалия сезон. На вратата пък щеше да бъде немският страж Марк-Андре тер Щеген , а след дълго отсъствие в защитата се завръщаше Жерард Пике. Лео Меси и Неймар пък бяха  натоварени с основната тежест да бележат в кипърската врата.

Въпреки ролята си на аутсайдер, отборът на АПОЕЛ  опитваше да повтори магическото си участие от сезон 2011/2012 година, когато кипърците достигнаха до четвъртфиналите в „турнира на богатите". Наставникът Йоргос Донис залагаше като титуляр на бившия цесекар Килиан Шеридън, който беше активно подпомаган от Алонефтис и Де Винсенти. Очаквано за всички, отборът изобилстваше от чуждестранни футболисти.

Очаквано каталунците поеха контрола на топката и цялостните събития на терена. Изненада обаче бе, че до 25-ата минута, те имаха само два удара в очертанията на вратата. „Блаугранас" се бяха настанили сериозно в половината на АПОЕЛ, ала бетонът на Йоргос Донис бе сериозен.

Единственото по-интересно положение бе в 11-ата минута, когато Лео Меси стреля брилянтно от пряк свободен удар. На вратата обаче бе Урка Пардо, който майсторски изби коварния му изстрел.

Мъките каталунски свършиха с идването на 27-ата минута, когато резултатът бе открит. Лео Меси центрира акуратно от фаул, Жерард Пике се ориентира най-добре в купа от играчи и с глава разстреля съперниковия вратар за 1:0.

Лео Меси бе на път да отбележи първи гол за новия сезон в ШЛ, ала вратарят Пардо го разубеди в 39-ата минута. Тогава хубав пас на Неймар  намери непокрития аржентинец, който обаче стреля право в тялото на вратаря. До края на полувремето, бразилецът също създаде опасност, но техничният му изстрел намери тялото на кипърски защитник.

Каталунците поискаха дузпа малко след началото на втората част. Мунир Ел Хадади падна след съприкосновения с играч на АПОЕЛ, ала реферът Дениз Айтекин остана безмълвен.

Изненадващо или не, кипърският шампион имаше голово положение чак след един час игра. Томас Де Винсенти нахлу в наказателното поле на Барса, показа отлична техника, ала финалният му изстрел срещна тялото на бранителя Марк Бартра.

Домакините достигнаха до втори гол в 67-ата минута, попадението обаче на младия Мунир Ел Хадади бе отменено поради засада. Секунди по-късно, младокът бе заменен от друг юноша на Барса-Сандро Рамирес.

20 минути след това, въпросният талант можеше да успокои трибуните на „Камп Ноу" с нов гол. За негово съжаление, изстрелът му премина на сантиметри от страничната греда на Урка Пардо. Буквално в следващата атака, Лео Меси пък не можа да пробие защитната стена Карлао-Гилерме. Каръкът пред аржентинеца сякаш нямаше край, след като секунди  по-късно, негова добавка бе изчистена от голлинията.

Играчите на АПОЕЛ направиха драматични заключителните секунди на двубоя. Густаво Мандука можеше да смълчи трибуните на каталунския стадион, ала с решителна намеса действа дебютантът Тер Щеген. По този начин, отборът на Барселона запази своята преднина и в крайна сметка триумфира с победата.

БАРСЕЛОНА-АПОЕЛ (НИКОЗИЯ) 1:0

1:0 Пике (27')

СТАДИОН: „Ноу Камп"

СЪДИЯ: Дениз Айтекин (Германия)

БАРСЕЛОНА: Тер Щеген, Пике, Бартра, Адриано, Алвеш, Шави, Сержи Роберто, Сержи Сампер, Меси, Неймар, Ел Хадади (резерви: Браво, Дъглас, Матийо, Ракитич, Иниеста, Алкантара, Рамирес)

АПОЕЛ: Урка Пардо, Гилерме, Карлао, Антониадес, Серджио, Гомес, Винисиус, Мораиш, Алонфетис, Шеридън, Де Винсенти (резерви: Хиотис, Кака, Ариматас, Хараламбидес, Александроу, Мандука, Джебур)