Байерн (Мюнхен) приключи годината по очакван начин. Шампионите се измъчиха максимално, но спечелиха визитата си на Майнц 05. Баварци триумфираха с 2:1, като увеличиха серията си от поредни победи на цели седем мача. Другото фантастично постижение е, че за този полусезон, Нойер и компания са допуснали едва четири гола в своята мрежа.

Двубоят започна чудесно за домакините, които поведоха изненадващо в 21-ата минута, когато Сото вкара между краката на съперниковия вратар. Баварците реагираха като ужилени и в 24-ата изравниха, а автор на брилянтния гол от фаул стана Швайнщайгер. Драмата бе оставена за заветната 90-та минута, когато Робен смълча трибуните на „Кофейс Арена" за крайното 1:2.

Байерн остава убедителен лидер в Бундеслигата, имайки актив от 45 точки. Майнц пък е на 11-то място със скромните 18 пункта.

Отборите на Майнц 05 и Байерн откриваха последния кръг за годината в Бундеслигата. И докато гостите не познаваха вкуса на поражението, домакините имаха едва един успех в последните си 12 срещи.

Каспер Хюмланд бе направил няколко рокади в своя състав. Филип Волшайд се завръщаше в центъра на отбраната, където го очакваше добре познатият му партньор-Гонзало Хара. Шинджи Оказаки бе самотник в нападението на „врабчетата", като японецът щеше да получи солидна подкрепа от Де Блазис и Я Чеол Коо.

Баварците бяха без трима основни футболисти. Мехди Бенатия пропускаше днешната среща, а Роберт Левандовски и Чаби Алонсо така и няма нужната физическа подготовка за пълни 90 минути. На тяхно място се появяваха Пиер-Емил Хойберг и Бастиян Швайнщайгер.

Срещата започна по мечтан начин за домакините, които още в 4-ата минута отбелязаха гол. Радостта обаче бе твърде кратка, тъй като Пабло Де Блазис бе зад отбрната на Байерн и от положение на засада реализира с глава. Следователно попадението бе отменено, а още в ответната атака, Швайнщайгер можеше да изведе шампионите напред.

Шампионът на Германия така и не успяваше да наложи своя стил на игра. Баварци комбинираха продължително, но опасностите пред Кариус не бяха кой знае какви. Така се стигна до сюблимната 22-ра минута, когато Майнц поведе в резултата напълно заслужено. Даниел Брозински блесна с идеално включване по крилото, след което пусна прострелен пас в съперниковото наказателно поле. Данте и Боатенг действаха плахо и пропуснаха коженото кълбо, което попадна в краката на Елкин Сото.  Колумбиецът хвана в крачка Мануел Нойер и с удар между неговите крака направи 1:0.

Малшансът обаче пак не бе на страната на домакините, които светкавично инкасираха попадение в собствената си врата.  Байерн бързо отговори на предизвикателството, реализирайки за 1:1 след 60 секунди игра. Бастиан Швайнщайгер изуми с перфектен пряк свободен удар, който нямаше никакво хващане от стража Кариус.

„Врабчетата" отново можеха да поведат с настъпването на 38-ата минута. Борзински извде с фантастичен пас Юсуф Мали, който обаче реши да прехвърля великана Нойер и сгреши фатално.

Втората част започна с повторение на двубоя Мали-Нойер. Крилото отново остана сам срещу световния шампион и отново не успя да преодолее великолепния страж. Този път заложи на диагонален шут, но и той не свърши работа срещу юношата на Шалке 04.

Пиер-Емил Хойберг бе близо до попадението в 73-ата минута. Робен центрира от пряк свободен удар, отбраната на Майнц не изчисти по най-добрия начин и топката попадна в краката на датчанина, който с плътен изстрел я прати покрай дясната греда на Кариус.

И когато всички мислеха, че  ремито ще бъде факт, на сцената се появи Ариен Робен.  Играч на Майнц направи непростима грешка при изнасянето на топката, което даде възможност за бърза атака на Байерн. Хуан Бернат проби по крилото и пусна хитър пас пред малкото наказателно поле. Томас Мюлер се размина с кълбото, но на точното място бе Ариен Робен, който с десния крак отбеляза с лекото за крайното 1:2.

Първият мач на мюнхенци за 2015-та ще бъде повече от интересен. Момчетата на Гуардиола имат тежка визита на втория Волфсбург. Майнц пък ще домакинства на новаците от Падерборн.

МАЙНЦ 05-БАЙЕРН (МЮНХЕН) 1:2

1:0 Сото (21'), 1:1 Швайнщайгер (24'), 1:2 Робен (90')

СТАДИОН: „Коуфейс Арена"

СЪДИЯ: Феликс Цвайер

МАЙНЦ 05: Кариус, Брозински, Волшайд, Хара, Парк, Сото, Гейс, Мали, Коо, Де Блазис, Оказаки (резерви: Капино, Алаги, Диаз, Кох, Флюке, Росбах, Слишкович)

БАЙЕРН (МЮНХЕН): Нойер, Рафиня, Боатенг, Данте, Бернат, Швайнщайгер, Робен, Гьотце, Хойберг, Рибери, Мюлер (резерви: Рейна, Цингерле,  Пизаро, Шол, Гаудино, Курт, Вайзер)