Борусия (Дортмунд) е новият шампион на Германия. Момчетата на Юрген Клоп спечелиха сребърната салатиера, след като два кръга преди края на Бундеслигата са недостижими на върха с преднина от 8 точки пред Байер (Леверкузен). Днес „жълто-черните" победиха у дома Нюрнберг с 2:0 след голове на Бариос и Левандовски.

Любопитното е, че двубоят бе номер 100 за Клоп начело на Борусия, а след последния съдийски сигнал домакините официално подпечатаха 7-ата си титла на Германия. През целия сезон Борусия не остави съмнения в силата си и след като оглави класирането в 10-ия кръг не изпусна първата позиция.

Мачът на „Сигнал Идуна Парк" започна с лек териториален натиск на домакините, в чийто действия обаче често се виждаше нервност, предвид важността на срещата. Добро впечатление в първите минути направи Шмелцер, който на няколко пъти осъществи добри пробиви по левия фланг.

В 27-ата минута дойде първото чисто положение. Лукас Бариос се откъсна сам срещу стража на гостите, но не успя първи да стигне до топката и удари с коляно в главата Шефер. В резултат на агресивното действие нападателят получи жълт картон, а няколко минути футбол не се игра, тъй като играчите на Нюрнберг потърсиха саморазправа с Бариос.

Инцидентът обаче по никакъв начин не смути Бариос, който 5 минути по-късно изправи на крака близо 81 000 зрители на стадиона в Дортмунд. Марио Гьотце стреля по земя от 20 метра, Шефер изби топката, но право на крака на Бариос, който на празна врата не сгреши - 1:0.

В самия край на първата част Борусия нанесе втория си удар в мача. Роберт Левандовски получи 40-метров пас, овладя топката и технично прехвърли Шефер - 2:0.

През втората част двубоят продължи да бъде интересен, но голови положения почти нямаше. Все пак в 50-ата минута гостите можеха да върнат интригата, но Вайденфелер изби с крак опасен диагонален удар на противников играч.

Около 70-ата минута публиката на „Идуна Парк" започна да празнува, след като стана ясно, че в Кьолн местния тим е повел на Байер (Леверкузен). 10 минути преди края на двубоя Бариос можеше да направи резултата класически, но ударът му с глава мина на сантиметри в аут. В последните минути всички камери бяха насочени към колоритните фенове на Борусия, чийто шампионски песни огласиха стадиона.

Борусия - Нюрнберг 2:0

1:0 Бариос (32')

2:0 Левандовски (44')

Борусия: Вайденфелер, Писчзек, Суботич, Хумелс, Шмелцер, Бендер, Да Силва (83' Сантана), Гьотце, Левандовски (78' Блажчиковски), Гроскройц (89' Деде), Бариос

Нюрнберг: Шефер, Жудт, Волшайд, Волф, Пинола (71' Платенхард), Коен, Симонс, Айглер, Екичи, Мак (46' Гюндоган), Шибер (71' Хегелер)

Шампионски титли на Германия - 7: 1955-56, 1956-57, 1962-63, 1994-95, 1995-96, 2001-02, 2010-11

Купа на Германия - 2: 1964-65, 1988-89

Суперкупа на Германия - 4: 1989, 1995, 1996, 2008