Волейболистите от националния отбор на Полша направиха сериозна крачка към класиране за полуфиналите на Мондиала, на който са домакини. Момчетата на френския селекционер Стефан Антига нанесоха първа загуба на настоящия шампион Бразилия, след като надделяха изключително драматично с 3:2 (25:22, 22:25, 14:25, 25:18, 17:15) в първи мач от Група "Н" на третата фаза, превърнал се в невероятен петгеймов трилър, игран тази вечер пред над 12 000 зрители в зала "Атлас Арена" в Лодз.

Бразилците започнаха устремно и поведоха с 14:9. Световните шампиони обаче бяха застигнати при 17:17. Домакините съумяха даже да обърнат резултата напълно в своя полза и спечелиха първия гейм с 25:22.

Вторият гейм стартира по подобен начин. Южноамериканците поддържаха стабилна разлика в резултата 5:2, 8:5, 16:11 в своя полза. След това обаче сценарият се повтори, но донякъде. Поляците изравниха при 21:21. Това обаче беше краят на силите на „Дружина полска” в този гейм, който Бразилия взе с 25:22.

Третият гейм отново бе със силно начало за бразилците, които поведоха с  11:6. Устремът на бразилците продължи и нататък, за да завърши геймът при 25:14  и 2:1 в тяхна полза.

Полша обаче показа непримирим дух и не отстъпи в четвъртия гейм. Подкрепяни от лудите си фенове, домакините взеха гейма с 25:18 и изравниха резултата – 2:2.

Петият решителен гейм започна страхотно за поляците, които поведоха със 7:2. Бразилия обаче се върна в мача и успя да сведе разликата до 7:8. Заради бурната реакция на Михал Кубяк от домакините главният съдия Мохамад Шахмири от Иран му даде червен картон и 8:8. Играта продължи точка за точка до 15:15, като междувременно си размениха по един миниобрат. Но в крайна сметка Полша измъкна тайбрека със 17:15 след силна контра на Влазли и блок-аут на Клос, а с това и победата с 3:2. При последната точка изглеждаше, че топката е в полза на Бразилия, но поляците поискаха видеоповторение, което показа, че тя е облизала блокадата.

Страхотен мач за полския тим изигра Мариуш Влазли, който заби 31 точки (1 блок, 1 ас и 63% ефективност в атака) за победата. Карол Клос (7 блока!!! и 75% ефективност в атака) и влезлият като резерва Матеуш Мика (1 блок, 1 ас и 58% ефективност в атака) пък добавиха по 13 точки за успеха. За "Селесао" Луис Фелипе Фонтелеш реализира 17 точки (3 блока, 1 ас и 48% ефективност в атака и 15% перфектно посрещане), а Леандро Висото (2 аса и 54% ефективност в атака) и Рикардо Лукарели (4 блока 55% ефективност в атака и 31% перфектно посрещане) завършиха с по 16 точки, но и техните усилия не помогнаха за победата

Така "Дружина полска" имат 2 точки, а бразилците са с 1 точка. Днес Полша почива, а "златистите" излизат за втория си мач в групата срещу олимпийския първенец Русия, който пък почива. Срещата отново е от 21,25 часа българско време в Лодз.