Бившият номер 1 в света Роджър Федерер се класира за полуфиналите на турнира от сериите „Мастърс" в Монте Карло след трудна победа над французина Жо-Вилфред Цонга.

Швейцарецът стигна до успеха след 2:6, 7:6(6), 6:1 за 2 часа и 26 минути, макар да бе само на две точки от загуба във втората част.

32-годишният Федерер не започна добре мача и изгуби първия сет. Във втория сет, при 3:2 за Цонга и сервис на Федерер французинът получи възможност за пробив, но до такъв не се стигна и нещата се решиха в тайбрек. В него швейцарецът поведе с 6:3, но изпусна три възможности да затвори сета в своя полза, преди Цонга да прати топката в мрежата и да позволи на съперника си да спечели частта с 8:6 в тайбрека.

Това даде нужното спокойствие на Федерер, който поведе с 5:0 гейма, като Цонга не успя да направи нищо повече, освен да запише гейм. Така швейцарецът се поздрави с юбилейната си 950-а победа в професионалния тенис.

В място за финала Федерер ще спори с победителя от Новак Джокович (Сърбия) и Гийермо Гарсия-Лопес (Испания).