Отборът на Арсенал се завърна в Топ 4! Увереността отново се възстанови на „Емирейтс", след като момчетата на Арсен Венгер направиха пълен обрат и надвиха градския опонент Уест Хям с 3:1. Със събраните три точки, „топчиите" се изкачиха до четвъртото място във Висшата лига, изпреварвайки тима на Евертън, който утре приема Кристъл Палас.

В герой за домакините днес се превърна Лукас Подолски. Немският национал, който негодува от броя на игровите си минути, се развихри и реализира две попадения. Другото пък бе дело на Оливие Жиру. Всички те дойдоха, след като в 40-ата минута Матю Джарвис бе извел Уест Хям напред.

Серията от 16 поредни класирания на Арсенал за Шампионската лига бе поставена под сериозно изпитание. Селекцията на Арсен Венгер се намираше на пета позиция и днес се нуждаеше от задължителни три точки срещу градския съперник Уест Хям.  Сред титулярния състав на домакините се завръщаше Лоран Кошчелни. Въпреки травмата си, Лукас Подолски щеше да помага в атаката на „топчиите". Арън Рамзи и Алекс Окслейд-Чембърлейн пък стартираха от резервната скамейка.

Въпреки 11-ото си място, отборът на Уест  Хям не бе подсигурил елитния си статут за следващия сезон. Жестоко критикуваният Сам Алардайс  пускаше като титуляр Антонио Ночерино, докато този двубой пропускаха Марко Бориело и Джоуи О'Брайън.

Битката по терена на „Емирейтс" започна от първата минута. Лондонските тимове се вкопчиха в битка, като началото определено принадлежеше за гостите, които демонстрираха агресия и опити за бързи контраатаки.

Левият фланг за Арсенал пък бе силното оръжие на домакините, които в 13-ата минута бяха близо до гол. Секунда обаче лиши Оливие Жиру преди да засече остро центриране в съперниковото наказателно поле.

Отговорът на Уест Хям бе подобаващ. Само бързата намеса на Томас Вермаелен предотварти гол с глава на Анди Керъл, който чакаше топката на далечната греда.

В 28-ата минута, Санти Касорла изведе по отличен начин зад отбраната Оливие Жиру, който обаче сам срещу Адриан стреля технично и коженото кълбо бе избито от иберийския страж.

Напористите атаки на Уест Хям дадоха резултат в 40-ата минута, когато „чуковете" поведоха с 0:1. Ги Демел пусна отличен извеждащ пас към връхлитащия от втора позиция-Антонио Ночерино. Италианецът стреля от почти нулев ъгъл, като Шчесни се намеси решително и изби. При създалото се меле най-съобразителен бе Матю Джарвис, който с глава успя да се разпише.

Преднината на гостите обаче траеше само няколко минути. Грешка на Стюърт Даунинг бе използвана по отличен начин от Касорла, който намери в коридор Лукас Подолски. Немският национал се завъртя елегантно и с мощен удар по земя възстанови равенството.

Инерцията набрана от столичани им помогна да стигнат и до пълня обрат в 54-ата минута. Оливие Жиру овладя един 40 метров пас, преборвайки се с Уинстън Рийд и Анди Керъл. Последва мигновен изстрел, който мина между краката на Адриан и така резултатът вече бе 2:1.

Последваха няколко много силни минути на „артилеристите", като само малшансът раздели домакините след пропуски на Лукас Подолски и Санти Касорла. Нищо не спаси „чуковете" в 77-ата минута, след като изящна атака лондончани премина през Жиру, който върна към Арън Рамзи, уелсецът изведе Подолски, а немският национал разстреля съперниковият вратар за 3:1. До края на срещата нови попадения не паднаха и така „топчиите" постигнаха изключително важния си 20-ти успех за сезона.

АРСЕНАЛ-УЕСТ ХЯМ 3:1

0:1 Джарвис (40'), 1:1 Подолски (44'), 2:1 Жиру (55'), 3:1 Подолски (78')

СТАДИОН: „Емирейтс"

СЪДИЯ: Кевин Френд

АРСЕНАЛ: Шчесни, Саня, Мертесакер, Кошчелни, Вермаелен, Артета, Шелстрьом, Росицки, Касорла, Подолски, Жиру (резерви: Фабиански, Окслейд-Чембърлейн, Рамзи, Саного, Дженкинсън, Акпом, Белерин)

УЕСТ ХЯМ: Адриан, Демел, Томкинс, Рийд, Армеро, Ночерино, Нобъл, Джарвис, Диаме, Даунинг, Керъл (резерви: Яскелайнен, Макартни, Ваз Те, Тейлър, Коул, Коул, Джонсън)