Отборът на Испания за пореден път триумфира като европейски шампион за младежи. Малката „Ла Фурия", която бе изпълнена с бъдещи звезди на световния футбол, спечели без никакъв проблем тазгодишния континентален форум в Израел.

Във финалния си мач днес, възпитаниците на Жулен Лопетегуй разбиха Италия с 4:2. В герой за иберийците се превърна капитанът Тиаго Алкантара, като юношата на Барселона успя да блесне с хеттрик. Другото попадение бе дело на Иско, който реализира след точно отбелязана дузпа.

Честта на младите италианци бе защитена след голове на Чиро Имобиле и Фабио Борини.

Младежките гарнитури на Италия и Испания заслужиха участието си на този финал, след като бяха безапелационни както в груповата, така и в елиминационната фаза. На полуфиналите Италия се наложи минимално над друг фаворит Холандия с 1:0, докато Испания разби Норвегия с 3:0.

Двата тима бяха изпълнени с настоящи и бъдещи звезди на световния футбол. Марко Верати, Алесандро Флоренци , Лоренцо Инсине и Чиро Имобиле се изправиха срещу Давид Де Хеа, Тиаго Алкантара, Иско и Алваро Мората. Мачът бе повторение и на мъжкия финал от ЕВРО 2012, когато „батковците" от Испания разбиха „скуадрата" с 4:0.

Срещата на „Теди Стейдиъм" в Йерусалим стартира повече от мечтано за испанците. Момчетата на Жулен Лопетегуй откриха още в 6-ата минута, като попадението бе дело на капитана Тиаго Алкантара. Алваро Мората повлече със себе си няколко противникови играчи, след което центрира към непокрития Тиаго, който с глава разстреля Барди за 1:0.

Отговорът на Италия бе светкавичен, като „скуадрата" изравни след само четири минути игра. Защитникът Бианкети пусна уникален пас до другия край на терена към Имобиле. Топката надскочи отбраната на Испания и останал на отлична позиция, нападателят на Дженоа прехвърли майсторски Де Хеа за 1:1.

Радостта на „сините" обаче бе помрачена още в 31-ата минута, когато отново Тиаго Алкантара разплака малките „адзури". Той се възползва от чудесен пас на Коке, който го изведе зад Калдирола. Последва технично спиране на гърди, след което безпощаден удар в мрежата на Барди за 2:1.

Рециталът на Тиаго обаче продължи. Ужасът на италианците бе пълен в 38-ата минута, когато „Ла Фурия" получи правото да изпълни дузпа. Зад топката застана юношата на Барселона, който след точно изпълнения наказателен удар оформи своя хеттрик, правейки и 3:1.

„Скуадрата" демонстрира леко съживяване с началото на втората част, но пропуски на Флоренци и Имобиле, така и не върнаха италианците в мача.

Това се оказа и чудесна възможност за младежите на Испания, които в 65-ата минута унижиха тотално своя съперник.  Мартин Монтоя проби  в наказателното поле, където бе спънат от защитника Реджини. Съдията Матей Юг не се поколеба да свири втора дузпа за иберийците, която този пт бе реализирана от младата звезда Иско.

Усетили,че вече няма какво да ги препъне по пътя към титлата, възпитаниците на Лопетегуй допуснаха отпускане. От него се възползваха вече съкрушените италианци, които все пак стигнаха доо  малко по-почетен резултат.

В 80-ата минута хубава комбинация между Инсине и Борини, завърши с далечен шут на втория, който матира Давид Де Хеа за крайното 4:2.

Оттук нататък, всичко на стадиона в Йерусалим бе една безкрайна фиеста, след която капитанът Алкантара вдигна високо европейската титла за младежи. Успехите на малката „ла Фуря" са добра новина и за всички обичащи и мъжкия национален отбор, който след Мондиал 2014 ще има острата нужда от подмладяване на своите редици.

ИТАЛИЯ (21)-ИСПАНИЯ (21) 2:4

1:0 Тиаго (6'), 1:1 Имобиле (10'), 2:1 Тиаго (31'), 3:1 Тиаго-дузпа (38'), 4:1 Иско-дузпа (66'), 4:2 Борини (80')

СТАДИОН: „Теди Стейдиъм", Йерусалим

СЪДИЯ: Матей Юг (Словакия)

ИТАЛИЯ: Барди, Донати, Калдирола, Бианкети, Рджини, Верати, Флоренци, Роси, Имобиле, Инсине, Борини (резерви: Леали, Коломби, Бираги, Капуани, Мароне, Бертолачи, Крими, Габиадини, Дестро, Сансоне, Палоски, Сапонара) тр: Девис Манджа

ИСПАНИЯ: Де Хеа, Монтоя, Бартрам Иниго Мартинес, Морено, Илараменди, Коке, Тиаго Алкантара, Иско, Тейо, Мората (резерви: Мариньо, Жоел, Начо, Муниеса, Алваро, Карвахал, Камачо, Сарабия, Родриго, Муниаин, Васкес) тр: Жулен Лопетегуй