Барселона е първият финалист в тазгодишното издание на Шампионската лига. Каталунците завършиха наравно 1:1 у дома в реванша срещу кръвния си враг Реал Мадрид и така си осигуриха място на „Уембли" след общ резултат 3:1.

Петото за този сезон „Ел Класико" този път завърши без червен картон за мадридчани. Мачът пък се игра под почти непрестанен силен дъжд.

Притиснат до стената, Реал започна с доста офанзивна схема и имаше известно игрово предимство в първите 20-ина минути. След това обаче Барса взе инициативата и до почивката играчите на Пеп Гуардиола бяха пълни господари на терена.

В 31-ата минута Меси бе близо до откриване на резултата, но Касияс спаси удара му. Секунди по-късно той пак опита късмета си, след като преди това финтира двама защитници в бяло, но и този път неуспешно.

В тези минути дребничкият аржентинец бре просто неуловим. В 35-ата той  спечели една топка в центъра, напредна и пусна към Вия. Последният се опита да прати топката с фалцов удар в обратния ъгъл, но Касияс пак спаси.

В самия край на първата част пък две голови атаки на домакините бяха спрени със справедливи засади.

Реал започна втората част, както и първата - с по-добра игра и опит за натиск. В 47-ата Игуаин се разписа, но попадението бе отменено. Реферът Де Блеекере прецени, че авторът на асистенцията Кристиано Роналдо е извършил фаул срещу Машчерано. При падането си потугалецът наистина закачи Машчерано, но пък преди това Пике го дръпна.

Барса откри в 54-ата мин. Иниеста пусна невероятен извеждащ пас зад гърба на „бялата" защита към Педро, той овладя и прокара топката покрай Касияс - 1:0.

От тука насетне Реал нямаше какво да губи и Айтор Каранка, който в този мач заместваше наказания Моуриньо пусна в игра Адебайор и Йозил. Това даде известен резултат и мадридчани изравниха само 10 минути по-късно. Грешка в отбраната на Барса остави Ди Мария сам срещу Валдес. Ударът на португалецът срещна гредата, но топката отново се върна при него. Ди Мария подаде към Марсело, който вече отбеляза за 1:1.

До края на мача Реал се опита да стигне до заветното 1:3, но гостите просто нямаха достатъчно аргументи срещу Меси и компания. В крайна сметка „белият балет" не успя да сътвори чудото и закономерно отпадна.

Секунди преди края, под възторжения рев на над 90 000 души в игра се завърна и Ерик Абидал, който претърпя операция от тумор на черния дроб преди два месеца.

БАРСЕЛОНА - РЕАЛ МАДРИД 1:1

1:0 Педро (54')

1:1 Марсело (64')

Барселона: Валдес, Алвеш, Пике, Пуйол, Бускетс, Шави, Иниеста, Масчерано, Вия, Педро, Меси

Реал: Касияс, Карвальо, Албиол, Арбелоа, Марсело, Л. Диара, Алонсо, Ди Мария, Роналдо, Кака, Игуаин