Литекс загуби от руския щампион Зенит с 0:2 третата си проверка в Дубай. Двете попадения бяха дело на нападателя Павел Погребняк, който преди време играеше с българина Александър Младенов в Том (Томск).

„Оранжевите” страдаха от изключително грубата игра на своя противник, който не спря да извършва груби нарушения. Руснаците приключиха срещата с човек по-малко, след като Радек Сирл получи червен картон за непрестанни обиди към съдията в 65-ата минута.

За Литекс за първи път в емирствата на терена се появиха Зоран Янкович и Петър Златинов. Титулярният състав на ловчанлии стоеше много добре на терена, като имаше сериозно превъзходство над руския първенец. Отново обаче си пролича основният проблем на тима, трудностите при завършващото подаване и липсата на класен голмайстор.

Още в първата минута Крум Бибишков бе изведен на отлична позиция, но се забави и топката му бе отнета. Последва центриране на Петър Златинов, което също бе изчистено в корнер.

В 5-ата минута Зоран Янкович, който игра много добре пробва шут, а топката стигна до Бибишков. Нападателят обаче бе пласиран зле и не успя да отиграе положението. В следващите минути Янкович се разигра и сътвори няколко опасни атаки. В 23-ата минута пропусна чисто положения, след като ударът му мина на сантиметри от вратата, след чудесно извеждане на Генчев.

След половин час игра сърбинът започна хубава атака, която мина през Златинов и стигна до Бибишков в малкия пеналт. Крум обаче не успя да играе с топката. След силните минути на ловчанлии и играчите на Зенит се събудиха. На два пъти техни удари бяха избивани в корнер. В 36-ата минута резервният вратар Евгени Александров спаси на няколко пъти вратата си.
На почивката Миодграг Йешич смени почти целия състав, а след час игра на терена се появи и третият вратар Илия Николов.

Колегата му Дик Адвокаат пък направи пет смени. За Литекс с добри изяви бяха Дуду и Ивелин Попов, които единствени тормозеха защитата на Зенит. В 64-ата минута Радек Сирл получи жълт картон, защото обиди страничния съдия. Играчът не спря, заради което видя и червения цвят и напусна терена. В 65-ата минута бившият играч на Левски Владислав Радимов стреля опасно от пряк свободен удар.
В 68-ата Ивелин Попов започна бърза контраатака и центрира в малкото наказателно поле. Новото попълнение Вилфред Нифлор засече топката, но след перфектната му задна ножица тя излезе в аут. В 79-ата руснаците организираха бърза атака през центъра. Павел Погребняк бе изведен сам срещу Илия Николов и с удар от земя откри резултата - 1:0 за Зенит.

При следващата атака на руснаците отново той стреля в аут, след удар с глава от 2 метра. В 86-ата Ми Хо намери непокрития Павел Погребняк, който от движение направи резултата 2:0 в полза на своя отбор. Следващият мач на Литекс е в събота срещу тунизийския Есперанс.

ЛИТЕКС - ЗЕНИТ 0:2

0:1 Павел Погребняк (79)
0:2 Павел Погребняк (86)

Литекс: 12.Тодоров, 4.Сичеро, 6.Юрас, 7. Генчев, 15. Скерлев, 17. Бударен, 18. Бибишков, 21. Янкович, 24. Златинов, 28. Ангелов, 33. Берберович ( Евг. Александров - Илия Николов, Седрик Канбон, Пламен Николов, Небойша Йеленкович, Михаил Венков, Вилфред Нифлор, Ивелин Попов, Том, Станислав Манолев, Дуду)

Зенит: 1.Чонтофалски. 5.Ким дон Жим, 6.Ломбренч, 22.Анюков, 11.Ширл, 15.Широков, 18.Зирянов, 20.Файзулин, 44.Тимосчук, 57.Йонов, 8.Погребняк (Стрелцов, Радимов, Ризкен, Максимов, Грошков, Ли Хо)

Стадион: "Дуали" - 20 зрители
Съдия: Али Рашид
Жълти картони: Бударен, Дуду (Литекс), Тимосчук, Сирл, Широков, Радимов, Максимов, Гришков (Зенит)